Куточок консервативного етатиста

Різні цікавості з історії та економіки країн світу

Головна > How Asia Works > Розбудова промисловості > Як Японія стала промисловим лідером Азії. Частина ІІ

Як Японія стала промисловим лідером Азії. Частина ІІ

або великомасштабне виробництво

п’ятниця 27 січня 2017, Сергій Маркітаненко

Не маючи власної науково-промислової бази, Японія могла рухатися лише шляхом зменшення собівартості.

Приклад Німеччини

JPEG - 440.3 кб
Хімічні заводи BASF у Німеччині, 1881 р.

Японія чітко йшла за взірцем Німеччини, навіть перевершуючи своїх вчителів. А німецька економічна стратегія була наступною:

Германія не інвестувала значні кошти у інновації. Робота промисловості базувалася на технологіях, розроблених у Англії та Франції. Чим розвивати своє, німці воліти крок за кроком поліпшувати технології запозичені, у всякому випадку до моменту, коли їх промисловість стала дійсно розвиненою та потужною.

Натомість вони пішли по шляху збільшення масштабів виробництва - кількості продукції: як інвестуючи шалені кошти у розбудову великих підприємств, так і штучно об’єднуючи декілька компанії у одну.

Гроші інвестувалися у небачених раніше обсягах - 25% від ВВП країни вкладалося у промисловість.

Збільшення масштабів виробництва означало зменшення собівартості одиниці продукції порівнюючи з промисловістю таких країн як Англія, промислове виробництво якої базувалося на роботі невеликих заводів. Відносно невеликих.

Німецька економіка досягла такого розмаху, що імпортувала половину необхідної підприємствам залізної руди з інших країн. І не зважаючи на транспортні видатки, які в ті часи були набагато вищі ніж зараз, Німеччина все одно була найефективнішим виробником у Європі.

Японія

На початку 1880х японці були готові розпочинати перехід до великомасштабної промисловості за німецьким взірцем. Вони розпочали з текстильної промисловості - галузі, яку не оминала жодна з країн на шляху до індустріалізації.

Текстильна промисловість вимагає відносно невеликого початкового капіталу та практично необмежений ринок збуту.

У 1882 році легендарний японський підприємець Шибусава Ейчі зібрав до купи техників, які навчалися текстильній справі у Британії, та фінансистів і запустив перше велике текстильне підприємство у Японії на 10 500 машин [1].

JPEG - 120 кб
Так виглядає текстильний цех на кілька сот машин. На першій японській фабриці машин було 10500.

Капітальні інвестиції в цей проект були в шість разів більше ніж вкладення у будь-який попередній проект у цій галузі. Вже через рік фабрика принесла 18% прибутку власникам акцій.

Це було початком ери великомасштабної промисловості: виробництва продукції великими серіями зі зменшенням собівартості. З цього моменту почалася зменшувати залежність від імпорту тканин та іншої текстильної продукції, що на той час складала третину загального імпорту Японії.

Шибусава переконав уряд підвищити експортне мито на необроблену бавовну. Він бачив, що велике виробництво має бути захищеним у власній країні, але з іншого боку їм потрібен вільний доступ до дешевої якісної сировини на міжнародному ринку.

Тому уряд приніс у жертву інтереси селян, та значно знизив імпортне мито на бавовну-сирець. Імпорт дешевої сировини із-за кордону знизив ціни на внутрішньому ринку і суттєво зачепив інтереси фермерів.

Але воно було того варте. У 1914 року текстиль складав 60% японського експорту. З хронічним дефіцитом платіжного балансу, проблемою всіх аграрних країн, було покінчено.

На початок Першої Світової Війни японська промисловість була готова до експансії. І як тільки економіки європейських країн перемикнулися на військові потреби, вал японських товарів заполонив їх азійські колонії.

Це був справжній експортний бум для промисловості Японії, який дозволив накопичити достатній ресурс аби згодом контролювати половину Азії.


Власна думка

Досить легко заперечити цілеспрямовані зусилля японського уряду та підприємців для розбудови промисловості, пояснивши їх успіх лише вакуумум товарів в азійських колоніях, який почався з моменту Першої світової.

Так, Велика війна створили сприятливі умови промисловцям всіх країн світу, що уникли прямої участі у масштабних бойових діях. Але максимальний зиск від таких обставин отримують ті, хто був найкраще підготовлений до них.

Захоплення азійських ринків стало можливим лише завдяки 40 річній попередній напруженій роботі. Без такої роботи результат був би набагато менший. Якби був.


Примітки

[1В оригіналі a steam powered mill with 10500 spindles.

Попередній допис Наступний допис