Куточок консервативного етатиста

Різні цікавості з історії та економіки країн світу

Головна > Цікаве про світ > США: шлях до могутності > Як США стала найпотужнішою економікою світу. Частина 1.

Як США стала найпотужнішою економікою світу. Частина 1.

або Программа Александра Гамільтона

четвер 12 січня 2017, Сергій Маркітаненко

Якби Александр Гамільтон, перший міністр фінансів США, виступив у сучасній Україні зі своїм планом економічного розвитку, то над його ідеями довго б насміхалися прогресивні економісти, доводячи їх нікчемність та неефективність.

Але в Конгресі Сполучених Штатів Америки економісти не засідали, то слухання пройшло схвально і у грудні 1791 року він в цілому затвердив програму дій.

Мета Гамільтона була цілком практична - зменшити залежність новоствореної держави від товарів зі Старого Світу, особливо з Британії. Він влучно зауважив, що політична незалежність може бути лише за умови незалежності економічної.

Допоки США закуповують зброю та припаси у Британії, то у будь якій війні саме Британія буде мати стратегічну перевагу над Сполученими Штатами. Саме ці міркування стали головною причиною, чому Конгрес підтримав план дій Гамільтона.

Ось в чому він полягав.

Мито на імпорт промислових товарів

Необхідність ведення митних тарифів Гамільтон обґрунтував наступним чином:

  • захистити "дитячу" промисловість США від іноземних конкурентів та дати їй час зміцніти та розвинутись.
  • дати додаткове джерело грошових надходжень для уряду
  • сформувати фонди для субсидіювання промисловості
  • заохотити еміграцію

Державна допомога промисловцям

Гамільтон переконав Конгрес, що субсидій підприємцям з коштів від помірних імпортних тарифів найкращий засіб допомогти власній промисловості, бо інші методи призвели б до зростання цін та як наслідок - скорочення споживання.

Така підтримка через прямі вливання зробить американські підприємство конкурентними. А це, в свою чергу, зміцнить незалежність нації в цілому. Зокрема:

  • заохотить дух підприємництва, винахідливість та інноваційність
  • десь змогу розвивати інфраструктуру країни, в першу чергу канали та дороги, що у підсумку буде сприяти розвитку економіки та бізнесу
  • сприятиме перетворенню аграрної економіки США у промислову
  • забезпечить незалежність нації від інших держав, в першу чергу від постачання зброї та військових припасів

Створення центрального банку

Для фінансування дій уряду, його боргів мав був створений Центральний Банк. Структурно він копіював Банк Англії, був приватною інституцією, але фінансувався державним (public) коштом. Уряд контролював 25% від капіталу та призначав 20% від ради директорів.

First Bank of the United States став першим центробанком США.

Звичайно, план Гамілтона не був прийнятий одноголосно. Опозицію йому склали прото-демократи, попередники сучасної Демократичної Партії США, в тому числі і Томас Джеферсон. Не всі його пропозиції були реалізовані в повній мірі, в тому числі встановлені розміри захисного мита.

20 РОКІВ ПОТОМУ

Досить швидко, вже через 20 років, війська США та Англії знову зійшлись на полі битви у війні 1812 років. Поки англійці воювали проти Наполеона, американці мали амбітні плани захопити всю Канаду.

За три роки війни федеральній армії не вдалося добитися рішучої переваги. Чи просто переваги. Чи просто чогось добитися.

Загалом, англійці згадували про американську армію як про банду голодранців з мушкетами. І лише через брак сил не змогли завдати рішучої поразки.

І діло закінчилась миром у 1815, без будь-яких змін кордонів.

ВИСНОВКИ УРЯДОВЦІВ

Посадовці та конгресмени оцінили результат війни, як демонстрацію промислової слабкості Америки.

Спадщина Гамільтона була уважно вивчена: тарифи на імпорт суттєво збільшені, як і інвестиції у інфраструктуру та субсидії промисловцям. Його ідеї розвивали наступники.

У 1851, на "Великій виставці промислових робіт усіх народів" у Лондоні американські машинобудівники продемонстрували величезний прогрес, обійшовши власне британців [1].

А вже у 1880х роках США стали найбільшою економікою світу та вважалися однією з найпотужніших держав світу.

Принципи та програма дій отримала назву АМЕРИКАНСЬКА ШКОЛА (економіки), а її ідеями керувалися політики США до 1970х років. А про ідеї цієї економічної школи - в наступному дописі.


Література

Ніякої пропаганди. Ніяких економістів. Тільки вікіпедія.


Примітки

[1Дуже раджу прочитати книгу Bill Bryson At Home: A Short History of Private Life

Наступний допис