Warning: Parameter 1 to Crayons_affichage_final() expected to be a reference, value given in /home/voltaire/volter.org/js/ecrire/inc/utils.php on line 199
Походження англійського сніданку - Куточок консервативного етатиста
Куточок консервативного етатиста

Різні цікавості з історії та економіки країн світу

Головна > Публіцистика > Походження англійського сніданку

Походження англійського сніданку

або проблема квасолі

п’ятниця 11 травня 2018, Сергій Маркітаненко

Різноманітність традиційно англійського сніданку - це мабуть його найбільш приваблива сторона: яєчня, підсмажений бекон, ковбаски, гриби, притушені помідори, тушена квасоля і тости.

Але ось все приготувати швидко, і так, аби подати до столу одночасно, ще теплим, трохи складнувато.

Звичайно, підсмажити яєшню з беконом, та ковбаски - дуже просто. Але ще мають бути підсмажені гриби та притушені помідори.

Тут можна викрутитися другою сковорідкою, і готувати одночасно з яєчнею. Або ж спершу підсмажити овочі і покласти їх у розігріту духовку, аби вони в теплі дочекалися бекону з ковбасками.

Але квасоля! ЇЇ аж ніяк за кілька хвилин не приготувати. Як у сніданку могла з’явитися тушена в томаті квасоля? Ми то можемо зганяти в маркет за консервованою, до сніданку. А як же викручувалися у 18 столітті?

Є дві версії. Найпоширеніша, від традиціоналістів з English Breakfast Society, нічого не пояснює, зате звучить дуже переконливо: саме так ми, британці, готували свій сніданок від часів Вільгельма Завойовники і будемо готувати так і далі. З квасолею і томатами.

Окей, нехай слуги британських лордів вставали засвітло і першим ділом ставили готуватися квасолю до сніданку. Не самі ж собі аристократи робили їсти?

Але тоді виникає проблема з томатами. Хоч Колумб відкрив Америку у 15 столітті, промислове вирощування помідорів у Європі почалося лише через 300 з гаком років, у 19 столітті. Тому аж ніяк бути складовою традиційного англійського сніданку вони не могли.

версія традиціоналістів більш схожа на красиву історію, для посилення апетиту і створення особливого кулінарного шарму.

А походження англійського сніданку, дуже схоже, набагато прозаїчніше.

Століттями англійський сніданок складався зі яєчні, смажених ковбасок та тостів. І звичайно, таке щастя було далеко не у всіх, посполиті снідали іншим різновидом британського сніданку - фунт вівсянки на воді. Але капіталізм, підвищення добробуту - і все частіше посполиті переходили від традиційної вівсянки до традиційної яєчні з ковбасками.

Аж поки не почалася перша ( а трошки згодом і друга) світова війна.

Німецькі підводні човни а надводні рейдери успішно знижували обсяги поставок продовольчих товарів у Британію. А ресурсів острова не вистачало, або прогодувати все населення.

Отже раціонування і карткова система на більшість продуктів харчування. Як наслідок - ковбасок у сніданку стало помітно менше - не кожен тиждень вдавалося їх помітити у власній тарілці. І їх заміняли на бекон, якого власне теж вистачало далеко не на кожний день.

Аби споживати білки до сніданку почали додавати гриби, але й яєчня з грибами - трошки малувато перед насиченим робочим днем і до сніданку почали додавати рештки вечері.

Ну а тушена/варена квасоля - була традиційною вечерею у воєнний час. Та й США поставляли своєму союзнику значні обсяги консервованої квасолі.

Потім, у 1950х карткову систему відмінили, знову з’явилися ковбаски. Але англійцям настільки сподобалося висипати зранку на сковорідку все, що лишилось з вечора, що вони цю традицію лишили і назвали "споконвічним англійським сніданком"

Ну а традиції - це основа Британії