Куточок консервативного етатиста

Різні цікавості з історії та економіки країн світу

Головна > Публіцистика > Найменша демократія у світі

Найменша демократія у світі

або перша історія про острів Піткерн

середа 5 вересня 2018, Сергій Маркітаненко

Найменша демократія у світі повністю поміщається на невеликий острів у Тихому океані і пишається своєю демократичністю. Взяти наприклад вибори мера.

Після запеклої боротьби за прихильність виборців, у третьому турі, з перевагою в один голос, виборча комісія нарешті зафіксували переможця. Ну й що, що на острові проживає лише 50 осіб. Боротьба все одно було запеклою і кожен голос був вирішальним.

Чи одностатеві шлюби. Повністю легалізовані, як у всіх прогресивних країнах демократії, але жоден з островітян так і не зголосився за всі пройдешні роки. Хоча достеменно невідомо, були ці шлюби легалізовані для місцевих чи аби принадити іммігрантів.

50 жителів – трошки замало аби дивитися у майбутнє з оптимізмом. Тому уряд розпочав широку програму по залученню іммігрантів. Умови постійно змінюються, але лишаються приблизно однаковими.

Отже, якщо ви бажаєте стати громадянином острова Піткерн, то вам необхідно мати на особистому рахунку не менш ніж $20 000 на особу і ще було б добре мати хоча б $10 000 для будівництва будинку. Зате землю дають безкоштовно, але тільки тоді, коли буде підтверджено статус резидента. А статус підтвердять не раніше як за два роки проживання на острові.

Аби кого в сусіди не чекають, хоча для хороших людей он яку лібералізацію зробили. Тому треба подивитися на новачків – як з сусідами дружать, чи роботящі і як вони суспільні обов’язки виконують.

А з обов’язками там все нормально – починаючи від утримання місцевих доріг закінчуючи миттям публічних туалетів. Публічних туалетів на острові більше ніж в нас на Хрещатику, що найменше – десять і вони критично важливі для економіки острова.

Звичайно, як і всі дрібні острови Тихого океану, на Піткерні випускають власні марки, сувенірні монети і продають власний домен .pn . вирощують фрукти і роблять супер екологічно органічно чистий мед. Про що дуже помпезно написано на сайті уряду: з питань оптових закупівель меду звертайтеся в Піткернську Асоціацію Бджолярів. Саме так. Не до Білла й Саллі, а в Асоціацію.

Але продаж меду, монет і ІТ технології ( так, продаж домену .pn) - це все не більш як 20% економіки. Решта економіки - це туризм. Або ж заробляння грошей на туристах з дюжини круїзних лайнерів, що відвідують острів у рік.

Крім продажу візи, поштових марок та різних сувенірів, місцеві заробляють на екскурсіях – тому публічні вбиральні розміщені рівномірно по острову, для комфорту дорогих відвідувачів. І звичайно, здають бунгало подобово, середня вартість $100 з особи на добу, що дуже допомагає жителям острова розбудовувати економіку.

Але незважаючи на успіхи з туризмом (у 2019 році очікується 15 лайнерів проти 10 у 2009) програма із залучення мігрантів поки що не дала жодних результатів. Хоча на острові приймаються цілих два телеканали і є Інтернет ( $100 за 2GB в місяць), а електрика подається двічі на день, з 8 ранку до 1 години дня і 5 до 10 вечора. А іммігранти ой як треба – єдиному острівному електрику стукнуло 65 років ще у далекому 2014 року і новий поки що не з’явився.

Приблизно такі справи зараз на далекому острові Піткерн, який ще 500 років тому був стратегічно важливий для економіки всієї Південно-Східної Полінезії, але то інша історія.

Попередній допис Наступний допис