Куточок консервативного етатиста

Різні цікавості з історії та економіки країн світу

Головна > How Asia Works > Фундамент успіху > Історичний успіх Японії

Історичний успіх Японії

або як аграрні реформи допомогли бити московитів

понеділок 31 жовтня 2016, Сергій Маркітаненко

Далекого 1868 року Японія являла собою бідну аграрну країну на краю світу, що стояла на межі колоніального підкорення Західними країнами. 75% населення були селянами, а промисловості на існувало. Саме в цей рік почалось піднесення країни, що отримало назву Реставрація Мейдзі.

Однією з перших реформ стала саме аграрна реформа. Земля теоретично належала державі, фактично вона була у власності могутніх магнатів даймо. Крім землі вони ще контролювали торгівлю рисом.

Першим кроком уряд відсторонив магнатів від землеволодіння. Але з великою пошаною та почестями. А Імператор присвоїв кожному звання пера і сформував з них Верхню палату парламенту.

Другим кроком був поділ землі. Загалом, право власності на землю (title - титулку) протягом 3 років отримало близько 2 000 000 селян.

В перше в історії Японії був створений ринок землі – селяни могли продавати свою землю, або брати під її заставу кредити на розвиток господарства. Адже допоки вся земля належала державі, його не могло існувати у принципі.

Податкова система була реформована таким чином, що б селяни могли накопичувати капітали та заохочувала інвестувати їх у врожайність.

Центральний уряд запросив американських фахівців для навчання селян сучасним агротехнологіям, розгорнув мережу навчально-сервісних центрів по свій країні. Також урядові програми сприяли використанню більш врожайних сортів рису та поширенню нових видів добрив.

На додачу працелюбні японці пристосували для своїх городів буквально кожен клаптик і – помітно розширивши площу сільськогосподарських земель.

Знищивши феодальні пережитки та наділивши всіх селян землею уряд створив ідеальне конкурентне середовище у сільському господарстві. Велика кількість учасників, ніяких перепон для початку роботи на ринку – кожен мав свою частку капіталу, а урядові програми давали необхідний рівень знань про ефективне господарювання.

У результаті щорічний ріст врожайності випереджав приріст населення, а у підсумку продуктивні подвоїлась за 30 років.

Цього вистачило не лише для того, щоб прогодувати стрімко зростаючи населення, але й для експорту продовольства за кордон, що дало змогу прискорити індустріалізацію країни.

І вже через 3 десятиліття після початку реформ Японія розгромила Китай (1895), стала рівноправним союзником Британії (1902) і вщент розгромила Московію (1905).

Нічого б цього не відбулося без розвитку сільського господарства, яке могло прогодувати населення та доходів від експорту продовольства, що дозволили накопичити перші капітали на розвиток власної промисловості.


Див. онлайн : Обговорення у Фейсбуку

Попередній допис Наступний допис